Wydobywanie kryptowalut: jakiej karty graficznej użyć?

Proces wydobywania to specjalistyczne, zautomatyzowane obliczenia, za które użytkownik lub górnik otrzymuje wynagrodzenie. Oznacza to, że zasadniczo górnik otrzymuje wynagrodzenie za pracę wykonaną przez jego sprzęt górniczy.

Chociaż obecnie istnieje kilka sposobów wydobywania kryptowalut, wydobywanie za pomocą karty graficznej jest najpopularniejsze ze względu na swoją niezawodność.

Łatwo się domyślić, jaka była pierwsza kryptowaluta wydobywana na kartach graficznych – oczywiście Bitcoin. Im wydajniejsza i lepszej jakości karta graficzna, tym stabilniejszy jest proces wydobycia. Zwrot z wysokiej jakości kart graficznych dla górnictwa nie będzie długotrwały.

Co więcej, dzięki odpowiedniemu zastosowaniu overclockingu karty graficznej można znacznie zwiększyć wydajność i moc procesorów. Górnicze karty graficzne to przede wszystkim sprzęt wykorzystywany do produkcji środków finansowych. Oznacza to, że kupując kartę graficzną, nabywasz nie tylko uniwersalny element komputera użytkownika, przydatny w grach, w grafice, w górnictwie, ale także środek do zarabiania pieniędzy, który w dłuższej perspektywie jest bardzo opłacalną inwestycją.

Co to jest górnictwo?

Istota górnictwa polega na tym, że komputery w wielu różnych miejscach na świecie wykonują obliczenia i w ten sposób generują nowe bloki blockchain. System ten został porównany do wielkiej księgi zawierającej wszystkie zapisy dotyczące tego, co dzieje się z kryptowalutami. Jest to platforma, na której opierają się wszystkie kryptowaluty.

Z grubsza rzecz biorąc, zadaniem górników jest wybranie z milionów kombinacji pojedynczego hasha (wyniku pewnego rodzaju matematycznego przekształcenia bloku) z poprzedniego bloku – tak, aby można było „dołączyć” do niego kolejny blok. Wielu górników walczy o nagrodę w tym samym czasie. Ten, kto zrobił to pierwszy, otrzymuje nagrodę.

Najpopularniejsza kryptowaluta, bitcoin, nie może być już wydobywana bez specjalnego, drogiego sprzętu. Podczas gdy na początku i w połowie lat sześćdziesiątych do tego celu nadawał się nawet komputer domowy z wydajną kartą graficzną, obecnie wymagana jest przemysłowa moc obliczeniowa. Rzecz w tym, że nie może być więcej niż 21 milionów bitcoinów, większość z nich została już wygenerowana, a każdy nowy bitcoin wymaga coraz większej mocy.

Kopanie kryptowalut

Najlepsze karty graficzne

Ogólnie rzecz biorąc, do wydobywania surowców stosuje się karty graficzne do gier, ponieważ mają one wystarczającą moc i moc obliczeniową. Wydobycie na karcie graficznej jest procesem podobnym do obliczania tekstur w grze wideo lub renderowania tekstur – w procesie wydobywania nie jest wymagane od karty nic szczególnego.

Karty do gier są udoskonalane przede wszystkim z myślą o potrzebach graczy, ale wraz z ich rozwojem na potrzeby branży gier rośnie moc kart przeznaczonych do wydobywania kryptowalut. Do najpopularniejszych kart graficznych, które mogą być wykorzystywane do wydobywania surowców, należą te wyprodukowane przez firmy AMD i Nvidia.

Nvidia GeForce RTX 3080

Nvidia RTX 3080 to najnowszy członek rodziny kart graficznych GeForce 30 znanego „zielonego” producenta, która została wprowadzona na rynek we wrześniu 2020 roku. W modelu tym zastosowano unowocześnioną architekturę Ampere, która zapewnia najwyższą wydajność. Posiada on 10 GB pamięci typu GDDR6X, 8704 rdzenie CUDA i częstotliwość 1,71 GHz. To więcej niż w przypadku 8 GB w RTX 3070, ale znacznie mniej niż w przypadku 24 GB w RTX 3090, który jest liderem w tej linii.

Podobnie jak inne karty graficzne Nvidii, RTX 3080 będzie odpowiedni do wydobywania Etherium, Etherium Classic, Ravencoin, Zcoin i Cortex. Nowość poradzi sobie również z Grin miningiem na bardziej wymagającym algorytmie Cuckatoo32 dzięki dużej ilości pamięci.

AMD Radeon RX 580

Karta graficzna Radeon RX 580 została wprowadzona na rynek w kwietniu 2017 roku wraz z modelem RX 570. Podobnie jak młodszy model, RX 580 jest dostępny w wersjach o różnej pojemności pamięci: 4 GB i 8 GB. Mimo to w wielu algorytmach szybkość haszowania kart graficznych jest taka sama. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenie to jest również najczęściej wykorzystywane do wydobywania Etherium i Ethereum Classic.

Wśród mocnych stron tego modelu górnicy wymieniają doskonały stosunek wydajności do zużycia energii, czyli stosunkowo wysoki hashrate przy odpowiednim zużyciu kilowatów. Z tego powodu model RX 580 był stosunkowo trudny do kupienia – czasami po prostu brakowało go w magazynie.

Nvidia GeForce RTX 3060

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti to najnowszy członek rodziny kart graficznych od „zielonego” producenta GPU. Model ten został zapowiedziany na pierwszego grudnia 2020 roku w cenie 399 dolarów, co automatycznie czyni go najbardziej przystępną cenowo kartą graficzną z linii RTX 3000. Według firmy, nowość będzie średnio o 40 procent szybsza od swojego poprzednika, RTX 2060 Super.

Karta RTX 3060 Ti ma 8 GB pamięci, bazową częstotliwość taktowania 1410 MHz z możliwością przetaktowania do 1665 MHz i znaną konstrukcję z dwoma gniazdami. Po stronie plusów użytkownicy podkreślają przyzwoitą wydajność. Podobnie jak w przypadku innych kart graficznych firmy Nvidia, powinna być ona wykorzystywana przede wszystkim do wydobywania Etherium, Ravencoin, Grin i Ethereum Classic.

Nvidia GeForce RTX 2080 Ti

RTX 2080 Ti to flagowa karta graficzna firmy Nvidia. Model ten został zapowiedziany we wrześniu 2018 r. Od tamtej pory jest to najmocniejsza karta w ofercie zielonego producenta, po latach dominacji GTX 1080 Ti. RTX 2080 Ti ma 11 GB pamięci GDDR6, co pozwala na wydobycie dowolnej kryptowaluty, w tym Grin na najcięższym algorytmie.

Model ten obsługuje zaawansowaną architekturę Turing i platformę RTX. Według producenta, połączenie tych cech sprawia, że model ten jest do 6 razy bardziej wydajny niż poprzednia generacja. Wszystko to sprawia, że jest to „najlepsza na świecie karta graficzna do gier”.

Radeon RX 5700 XT

Karta Radeon RX 5700 XT należy do linii RX 5000 wraz z modelami RX 5700 i RX 5700 XT 50th Anniversary Edition. Zapowiedziane w lipcu 2019 r. modele wyposażono w 8 GB pamięci GDDR6 i procesor wykonany w technologii 7 nm. W momencie wprowadzenia na rynek cena układu GPU wynosiła 349 USD. Zazwyczaj górnicy używają RX 5700 XT do wydobywania Etherium i Ethereum Classic. Grin również od czasu do czasu pojawia się w czołówce plonów.

RX5700 XT charakteryzuje się niższym zużyciem energii w porównaniu z innymi graczami na rynku. Ponieważ model ten jest stosunkowo nowy, powinien konkurować z RTX2070 i RTX2060 firmy Nvidia. W momencie wprowadzenia na rynek cena modelu RX5700 wynosiła 379 USD.

Related Posts

W jakim wieku można otworzyć konto na Binance: Przewodnik po weryfikacji

Otwarcie konta na giełdzie kryptowalut, takiej jak Binance może...

Poradnik Aktywacji Karty Binance

W dzisiejszych czasach użytkowanie kryptowalut stało się coraz bardziej...

Znalezienie swojego adresu portfela na Binance – pełny przewodnik

Odnalezienie własnego adresu portfela na Binance może być nieco...

Która aplikacja do zarządzania kryptowalutą najlepsza dla Ciebie?

W dzisiejszych czasach kryptowaluty zdobywają coraz większą popularność, a...

Jak skutecznie zacząć handel kryptowalutami: praktyczny poradnik dla początkujących

Handel kryptowalutami stał się w ostatnich latach niezwykle popularny....

Poradnik: Jak wypłacić pieniądze z Coinbase w prostych krokach

W dobie rosnącego rynku kryptowalut, coraz więcej osób inwestuje...