Jak kopać kryptowaluty? To pytanie zadaje sobie każdy, kto jest zainteresowany kryptowalutami. Bitcoin i inne kryptowaluty są dziś tak popularne, że zainteresowanie nimi rośnie w coraz to szybszym tempie. Wielu ewentualnych milionerów chciałoby się w ten sposób wzbogacić, ale boją się zakupić walutę, aby potem sprzedać ją z zyskiem. Dobrym rozwiązaniem może być koparka krypowalut, która pozwoli nam na samodzielne kopanie kryptowalut. Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy warto użyć koparki do kryptowalut oraz jak kopać kryptowaluty, ten artykuł pomoże ci podjąć decyzję i odpowie na pytania!
Na czym polega kopanie kryptowalut?
Metodą Proof-of-work można wykopać nowy blok. Najpierw należy jednak rozwiązać określony problem kryptograficzny. Kłopot w przypadku Bitcoina polega na tym, aby znaleźć ciąg znaków tzw. hasha, który zrealizuje odpowiednie równanie. Górnicy muszą wygenerować wartość wyjściową, złożoną z zahashowanych transakcji, hasha ostatniego bloku oraz przypadkowej liczby (nonce). Wartość docelowa ustalona przez protokół musi być większa od wyjściowej.
Górnik, który uzyska odpowiednie rozwiązanie, podaje to do wiadomości w sieci. Pozostali uczestnicy kontrolują poprawność znalezionego hasha. Potwierdzone rozwiązanie powoduje, że blok jest uznany za wykopany. Wówczas górnik, który uzyskał hash, dostaje nagrodę w postaci pewnej liczby kryptowalut. W metodzie Proof-of-Stake, wydobycie coinów jest uzależnione od stanu portfela kryptowalutowego. Jeśli użytkownik zgromadzi więcej monet na swoim portfelu, tym ma większe szanse na zdobycie kolejnych.
Jednak ilość monet nie decyduje o zaakceptowaniu transakcji. Znaczenie mają również inne czynniki przypadkowe. Takie rozstrzygnięcie chroni przed zbudowaniem monopolu. Mining za pomocą metody PoS, nie wymaga, aby inwestować w odpowiedni sprzęt. Do kopania kryptowalut nadaje się zwykły komputer. Twardy dysk musi mieć zainstalowany portfel, który ma cały łańcuch bloków, czyli wszystkie transakcje od początku stworzenia danego coina. Monety przelewamy na portfel wtedy, gdy będzie gotowy do działania. Komputer musi cały czas działać przez okres, w którym wydobywamy kryptowaluty.
Czym jest koparka kryptowalut?
Koparka kryptowalut to maszyna, która ma moc obliczeniową. Umożliwia ona rozwiązanie trudnego zadania kryptograficznego, tzw. hashu. Jego obliczenie pozwala dołączyć nowy blok do sieci kryptowaluty, czyli blockchain. Bloki te nie są zresztą kryptowalutami, a tylko strefą, w której mogą pojawiać się transakcje. Jeśli górnik dołączy nowy blok do sieci, dostaje za to nagrodę w postaci pewnej ilości kryptowalut.
Czy kopanie kryptowalut jest legalne?
Tak, jest legalne w większości krajów na świecie. Polska nie jest wyjątkiem. Wśród krajów, które zakazały ich kopania, są: Ekwador, Maroko, Nepal i Pakistan, Algeria, Boliwia i Egipt.
Przyczyną zakazu kopania kryptowalut w wyżej wymienionych państwach jest próba walki z lichwą. Podobne stanowisko przedstawiają Chiny. W tym kraju obrót kryptowalutami jest zdelegalizowany. Nie ma zakazu wydobycia. Faktycznie jednak kopalnie również są kasowane.
Teraz już wiesz, na czym polega kopanie kryptowalut?. To jeden ze sposobów, aby zostać milionerem. Nie zawsze to się jednak opłaca, szczególnie w przypadku popularnych cyfrowych walut. Należy sprawę przemyśleć przed podjęciem decyzji o zostaniu kryptogórnikem. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby później nie żałować. Nie bez znaczenia jest również fart. Historia Dogecoina jest przykładem na to, że odrobina szczęścia w tym biznesie jest tak samo potrzebna, jak w każdym innym.
Jak zacząć kopać kryptowaluty?
Jeśli chcemy zacząć kopać kryptowaluty, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, czy posiadamy odpowiedni sprzęt. Do kopania Bitcoinów na początku wystarczył zwykły komputer osobisty, później, wydobywano je za pomocą kart graficznych. Czasy jednak się zmieniają i dziś te urządzenia odchodzą do lamusa. Obecnie do tego celu służą koparki ASIC (Application-Specific Integrated Circuit chips). Wyprodukowane są specjalnie, aby podtrzymywać sieć Bitcoin i innych kryptowalut bazujące na tym samym (lub zbliżonym) algorytmie.
Koparki ASIC charakteryzują się zużyciem znacznie mniejszej energii niż komputery domowe o porównywalnej mocy obliczeniowej. Najbardziej wydajne koparki są w stanie rozwiązać aż 112.0 TH/s, a ich wydajność ciągle rośnie.
Karty graficzne do kopania
Pobór mocy oraz wydajność to dwa różne kryteria. Na każde z nich należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej karty graficznej do kopania. Jeżeli posiadamy wystarczająco dużo pieniędzy i szukamy najlepszej karty na rynku, możemy kupić AMD Radeon RX Vega 56. Karta ta jest najnowszą kartą z serii AMD. Zyskała ona kontrolę nad rynkiem kryptograficznym ze względu na szczególnie dużą szybkość procesora (1,156 MHz) oraz 8GB pamięci. Karta ta jednak bardzo chłonie energię, dlatego najlepiej używać jej w miejscach, gdzie można dostać się do taniej energii elektrycznej.
Koszt zakupu takiej karty również nie należy do niskich. Zwrot inwestycji wymaga sporo więcej czasu niż w przypadku innych kart. Jeśli nie czujesz się super górnikiem, warto zastanowić się nad kupnem tańszej karty graficznej do kopania. Sprawdzą się tu AMD Radeon RX580 lub RX480. Oprócz tego, że cena kart jest niższa, zaletą także jest ich mniejsza energochłonność. Niestety są to obecnie bardzo popularne karty, przez co wyjątkowo trudno je dostać.
Kopanie kryptowalut – czy się opłaca?
Nie. Nie opłaca się samemu kopać Bitcoina, Ethera, Litecoina i innych kryptowalut znajdujących się na szczycie rankingów kapitalizacji rynkowej. Domowy komputer, nawet mający wydajną kartą graficzną jest za wolny. Cyfrowy pieniądz, aby był wydobyty w opłacalnym dla górnika czasie, musi zużyć dużo energii elektrycznej.
Zresztą, nagrodę w postaci kryptowalut dostaje tylko ten górnik, który pierwszy poda odszyfrowanie nagłówka bloku. W walce z kopalnią górnicy dzielą się nagrodą za wspólną moc obliczeniową. Mało realne jest więc, aby pierwszym zgłaszającym stał się pojedynczy górnik.
Należy również zaznaczyć, że nagroda ta z czasem się zmniejsza. Zjawisko to nazywa się halving. W kwestii blockchaina Bitcoina od połowy 2020 roku wynosi 6,25 BTC za to, że przyłączymy kolejny blok do sieci. Co 210 000 bloków nagroda zostaje zmniejszona o połowę. W 2024 roku obniży się do 3,125 BTC.
Nie znaczy to jednak, że żadnego cyfrowego pieniądza nie można kopać w domu. Na prywatnym sprzęcie można wydobywać krypto cieszące się mniejszą popularnością. Degecoin może być tego przykładem. Kurs tej kryptowaluty podnosił przez wiele miesięcy. Umożliwiało to korzystną sprzedaż wszystkim tym, którzy je posiadali.
Jakie krypto można kopać?
Istnieje obecnie ponad 1500 kryptowalut. Niemal każda spośród nich w mniejszym lub większym stopniu idzie za przykładem Bitcoina. Mimo tego pojawia się jednak wiele cyfrowych aktywów. Ich w przeciwieństwie do pionierskiej kryptowaluty, nie można wydobywać.
Oprócz Bitcoina walutami kopalnymi są różne jego forki. Są to kryptowaluty, które powstały po oddzieleniu się od jego blockchaina – Bitcoin Gold (BTG), Bitcoin Cash (BCH) i Bitcoin Satoshi Vision (BSV). Kopać można także kryptowaluty, które są niezależne od Bitcoina tzw. projekty – m.in. Ether (ETH), Monero (XMR) i Litecoin (LTC).
Ważne jest to, że nie wszystkie aktywa krypto można kopać osobno. Dobrym tego przykładem jest Dogecoin (DOGE). Jest on bardzo mocno powiązany z Litecoinem, gdyż został on stworzony na podstawie jego kodu. Skutkiem jest konieczność wydobywania Dogecoina w innym procesie nazyzwanym merged-mining. Proces ten polega na jednoczesnym wykopywaniu kryptowalut w dwóch łańcuchach bloków. Inaczej mówiąc, gdy wydobyty zostanie nowy blok sieci Litecoin, powstaje także kolejny element blockchaina Dogecoin.
Występuje także wiele walut, których z góry zaplanowana ilość zostaje od razu wprowadzona. Można je więc tylko zakupić od innych posiadaczy lub sprzedawać je na giełdzie. Wśród nich wymienic można: non-mineable cryptocurrencies Cardano (ADA), Ripple (XRP), Polkadot (DOT.), Solana (SOL), i Avalanche (AVAX).
Jak kopać bitcoiny
Jest znanych kilka sposobów na rozpoczęcie zabawy z miningiem. Najbardziej znanym sposobem jest kopanie kryptowalut przy pomocy odpowiedniego sprzętu. Samotnie kopiący kryptowaluty górnik nie ma gwarancji, że otrzyma nagrodę.
Dobrym, pewnym rozwiązaniem jest więc przyłączenie się do mining pool – puli wydobywczej. Zrzesza ona górników, którzy łączą hash rate swoich maszyn. Dołączenie do puli wydobywczej odbywa się po to, aby w krótszym czasie wykopać kolejny blok sieci. Ma to być opłacalne. Górnicza spółdzielnia dostaje w ten sposób nagrodę. Jest ona dzielona pomiędzy członków zrzeszenia odpowiednio do wkładu mocy obliczeniowej. Jednym ze sposobów dołączenia do zrzeszenia górników jest wykorzystanie aplikacji. Łączy się z ona poolem, tak, jak MinerGate.
Bardzo popularnym sposobem kopania kryptowalut jest użycie tzw. koparki kryptowalutowej. Na rynku mamy dwa typy koparek. Pierwszy typ to koparki zbudowane na podstawie dedykowanych układów ASIC lub zestawów kart graficznych. Zaletami tego sposobu wydobycia kryptowalut, jest możliwość odsprzedania koparki, jak również samodzielne zarządzanie pracą. Należy pamiętać, że kopanie za pomocą koparki jest związane z zakupem kosztownego sprzętu. Nie bez znaczenia są również wysokie opłaty za zużycie energii. Ponadto wymagna jest dodatkowa wiedza w obsłudze koparki.
Kazdy początkujący górnik kryptowalut zastanawiający się jak zacząć wydobywać kryptowaluty, powinien wziąć pod uwagę inne sposoby. Koparki kryptowalutowe nie są tanią inwestycją. Na takie rarytasy często mogą pozwolić sobie jedynie dobrze zorientowani w tej dziedzinie górnicy.
Metoda PoS- Proof of Stake, PoS (ang. dowód stawki) również pozwala na wydobywanie kryptowalut bez użycia specjalistycznego sprzętu. Oznacza także znacznie niższe koszty zużycia energii. W tym wypadku musimy mieć odpowiednią kwotę w jednej z kryptowalut. Jest ona magazynowana na specjalnym koncie (tzw. portfelu), z którego nie można wypłacać środków. Górnik dostaje nagrodę na podstawie ilości kryptowalut, które ma. Nie jest prawdą, że nagrodę zawsze otrzymuje ten, który ma najwięcej pieniędzy. Aby tak nie było, stosuje się losowania. Niekiedy są one łączone z oceną „wieku” monet. Wtedy w losowaniu uczestniczą górnicy, którzy mają monety wykopane nie mniej niż miesiąc wcześniej.
Opcjonalnym sposobem jest wydobycie w chmurze, czyli tzw. Cloud Mining. Jest, to prosto mówiąc, wynajmowanie mocy koparek. W internecie istnieje bardzo dużo stron, które zajmują się cloud mining. Często tak jest, że kopalnie przedstawiające taki układ to scamy, i nie mają żadnych koparek. Taki sposób wydobycia kryptowalut by się opłacał, gdyby zainteresowani użytkownicy mieli realny udział w pracy koparek. Wgląd w ilość wykopanych bitcoinów tez ma duże znaczenie.
Oprócz odpowiedniego sprzętu, który służy do kopania kryptowalut, liczy się też oprogramowanie obsługujące ten sprzęt. Początkujący górnicy często decydują się na program Claymore do wydobywania za pomocą katy graficznej. Innym programem do wydobywania kryptowalut, który monitoruje podzespoły i karty graficzne, jest Open Hardware Monitor. Przydaje się w przypadku pojawienia się kłopotów po długotrwałym kopaniu. Jednak programem, który jest używany najczęściej, jest Minergate. Pobrało go już ponad 3,5 miliona osób. Jest on prosty w obsłudze i darmowy.
Gdzie kopać Bitcoiny i inne kryptowaluty?
Kryptowaluty najlepiej wydobywać w pomieszczeniu. Musi ono posiadać solidną wentylację oraz brak wilgoci. Musimy spełnić te podstawowe wymogi. Jeśli to zbagatelizujemy, wtedy sprzęt może ulec awarii. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do pożaru. Dlatego ważne jest, aby nie przechowywać koparek kryptowalut niedaleko substancji łatwopalnych. Ważnym elementem podczas wydobycia kryptowalut jest również połączenie z internetem, które oznacza się niskim pingiem. Z tego powodu warto zainstalować swoją kopalnię niedaleko łącza światłowodowego. Mobilny internet bezprzewodowy nie zawsze nadaje się do kopania kryptowalut. Wszystko to spowodowane jest niepożądanymi opóźnieniami w przesyłaniu danych.
Wielkie kopalnie kryptowalut budują lub stosują już istniejące hangary, które są ponadto wentylowane. Popularnym miejscem, w którym tworzy się”farmy kryptowalu” jest Islandia. Tam w prosty sposób (za pomocą wód geotermalnych) można wyprodukować”czystą”, w pełni wymienialną energię elektryczną.