Świat kryptowalut jest pełen różnego rodzaju sposobów handlu nimi. Jednak wszystkie te opcje mają jedną wspólną cechę – muszą gdzieś być przechowywane. Temat ten często jest pomijany czy bagatelizowany, szczególnie przez osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę w tej branży.
Kryptowalutę można przechowywać na giełdach, nic nie stoi temu na przeszkodzie, jednak pojawia się problem dotyczący ich kontroli i poniekąd bezpieczeństwa. Środki pozostają na platformie zewnętrznej a to oznacza, że w wypadku gdyby została ona zhakowana czy wyłączona, możemy utracić Nasze fundusze na zawsze.
Przechowywanie kryptowaluty we własnym zakresie jest tematem niełatwym, to zrozumiałe, mówimy tu ciężko zdobytych środkach, których nie chcielibyśmy utracić ze względu na swój błąd. W tym momencie z pomocą przychodzi – Naszym zdaniem – najlepszy sposób zabezpieczenia kryptowaluty. Mowa o portfelach sprzętowych, zwanych również portfelami kryptograficznymi.
Portfele sprzętowe to urządzenia, które zaprojektowano specjalnie do przechowywania kluczy sprzętowych w trybie offline. Nie są połączone z Internetem co bardzo zmniejsza pole manewru potencjalnego ataku ze strony hakerów i oszustów. Tryb offline oznacza, że do portfela sprzętowego nie można dostać się zdalnie. Klucze prywatne są przechowywane specjalnym miejscu w pamięci urządzenia, które gwarantuje, że nie zostaną stamtąd usunięte.
Urządzenia w trybie offline do ich korzystania wymagają innego sprzętu, z którym musimy go połączyć. Nie musimy jednak obawiać się, czy ten sprzęt zewnętrzny jest zainfekowany, czy też nie, ponieważ ze względu na sposób ich budowy ryzyko wycieku klucza prywatnego jest zerowe. Każdy krok interakcji portfela z urządzeniem jest odpowiednio zabezpieczony a algorytm ich działania jest opracowany tak, aby zniwelować jakikolwiek margines błędu.
Jak to dokładnie działa? Gdy transakcja zostanie utworzona użytkownik przesyła ją do portfela sprzętowego. Transakcja w tym momencie jest nadal niekompletna: musi zostać podpisana kluczem prywatnym w urządzeniu. Gdy na portfelu sprzętowym pojawia się odpowiedni komunikat, użytkownik potwierdza, że ilość i adres są prawidłowe. Dopiero po potwierdzeniu transakcja jest podpisywana i wysyłana z powrotem do programu, który przekazuje ją do sieci kryptowaluty.
Jak widać na powyższym przykładzie, portfel sprzętowy to innymi słowy skarbiec z niewielkim otworem, przez który przedostają się informacje tylko wtedy, kiedy chce tego użytkownik a wszystko zarządzane jest fizycznie z zewnątrz. Takie portfele posiadają dodatkowe zabezpieczenia, np. klasyczny PIN, którego wielokrotne nieprawidłowe podanie skutkuje zresetowaniem urządzenia ale wciąż nie tracąc przy tym żadnych danych.
W taki właśnie sposób powinniśmy przechowywać te środki, które nie są aktywnie wykorzystywane na rynku. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest to, że jego użytkownik nie musi być obeznany z technologią bo nauka korzystania z takiego sprzętu jest szybka i prosta.
Zagadnienie portfeli kryptograficznych jest Ci teraz znane, ale co dalej? Jak tylko zaczynasz wyszukiwać odpowiedniego sprzętu jesteś zasypywany natłokiem informacji, a chciałbyś czegoś konkretnego, sprawdzonego a przed wszystkim w 100% bezpiecznego. W tym momencie przychodzimy z pomocą i przedstawiamy dwie propozycje, a która z nich będzie dla Ciebie odpowiednia zdecydujesz sam. Prezentujemy Ledger Nano S oraz Ledger Nano X.
Kilka informacji na temat Legder
Firma Ledger została założona w 2014 roku przez ośmiu ekspertów z uzupełniającymi się doświadczeniami w zakresie zabezpieczeń, kryptowalut i przedsiębiorczości. Te umiejętności zjednoczyli wokół idei tworzenia bezpiecznych rozwiązań dla aplikacji blockchain. Ledger SAS i jej spółki zależne zatrudniają obecnie ponad 300 pracowników w Paryżu, Vierzon, Nowym Jorku, Zurychu i Singapurze.
Firma Ledger opracowała charakterystyczny system operacyjny (OS) o nazwie BOLOS, który zintegrowali z bezpiecznym chipem dla portfeli z serii Ledger oraz ze sprzętowym modułem bezpieczeństwa (HSM) stworzonym na zlecenie różnych przedsiębiorstw. Do tej pory Ledger jest jedynym graczem na rynku, który dostarcza tę technologię.
Celem firmy jest zabezpieczenie wszelkiego rodzaju klas aktywów kryptograficznych: aktywa finansowe, takie jak kryptowaluty lub tokeny (Initial Coin Offering), zasoby danych, takie jak czujniki, oraz tak zwane tożsamości cyfrowe, takie jak uwierzytelnianie drugiego stopnia lub logowanie bez hasła.
Ledger jest wiodącą firmą na rynku bezpieczeństwa danych cyfrowych a oferowane przez nich produkty wykorzystywane są przez najlepszych inwestorów. Mimo tej wysokiej pozycji na rynku firma dba o wszystkich użytowników, również tych początkujących wspomagając ich sprzętem w przystępnej cenie oraz szeregiem informacji dotyczących bezpiecznego inwestowania w kryptowaluty.
Ledger Nano S
Swoją premierę urządzenie miało wraz ze startem firmy w 2014 roku i od tego czasu jest ulepszany plasując się tym samym najwyżej na liście dostępnych urządzeń tego typu. Wymiary są niewielkie, nieco większe od standardowego pendrive’a – 98mm x 18mm x 9mm – a jego waga wynosi około 16 gramów. Obudowa jest stworzona z wysokiej jakości plastiku oraz stali nierdzewnej. Oprócz samego urządzenia w zestawie znajdziemy również: Kabel USB z końcówką micro USB, instrukcję obsługi, brelok, smycz oraz kartki na których możesz zapisać swoją kopię bezpieczeństwa czyli tzw. recovery seed. Urządzenie działa w systemie BOLOS (Blockchain Open Ledger Operating System), który umożliwia programistom pisanie aplikacji do współpracy z urządzeniami zachowując przy tym maksimum bezpieczeństwa, ponieważ owe aplikacje działają w całkowitej izolacji od urządzenia. Oznacza to, że użytkownik może instalować aplikacje innych firm, dodające nowe funkcje ochrony prywatności, a z kolei aplikacje te – dzięki zabezpieczeniom kryptograficznym – nie mają dostępu do zasobów naszego portfela. Instalacja oprogramowania i konfiguracja samego portfela sprzętowego jest bardzo prosta i opisana krok po kroku w załączonej do urządzenia instrukcji. Portfel sprzętowy Ledger Nano S obsługuje ponad 700 kryptowalut i tokenów ERC-20. Listę obsługiwanych kryptowalut możesz sprawdzić na Ledger.com/pages/supported-crypto-assets.
Ledger Nano X
Portfel kryptograficzny Ledger Nano X jest następcą urządzenia opisanego powyżej. Swoją premierę miał w roku 2019 i podobnie jak poprzednik wciąż jest rozwijany i wspomagany przez swoją firmę. Urządzenie ma nieco większe gabaryty bo mierzy 72mm x 186mm x 118mm a waży około 34g. Dzięki obszerniejszym gabarytom urządzenie posiada nieco większy ekran i przyciski, co znacznie ułatwia korzystanie z niego. Sprzęt wyposażono w USB typu C. Konfigurację Ledger Nano X można przeprowadzić za pomocą tabletu czy smarfona, współpracuje zarówno z Androidem jak i z systemem iOS. Portfel sprzętowy Ledger Nano X korzysta z tego samego systemu operacyjnego i chipu bezpieczeństwa co jego wczesniejsza wersja. Różnice pojawiają się w ilości aplikacji zewnętrznych, które można stosować wraz z urządzeniem ułatwiając sobie tym samym zarządzanie swoimi środkami. Ledger Nano X może ich mieć ponad setkę, co znacznie zwiększa pole do manewru zarówno dla początkującego jak i doświadczonego inwestora. Dodatkowo nową wersję portfela kryptograficznego wyposażono w komunikacje Bluetooth, dzięki czemu korzystanie z aplikacji Ledger Live jest dużo prostsze i poręczniejsze, bo można robić to z poziomu np. smartfona.
Różnice między Ledger Nano S a Ledger Nano X
Obydwa urządzenia cechują się stu procentowym bezpieczeństwem w prowadzeniu transakcji oraz przechowywaniu środków użytkownika. Są między nimi drobne różnice, głównie konstrukcyjne i komunikacyjne.
- Rozmiary: Ledger Nano S jest urządzeniem mniejszym, co może się spodobać osobom lubiącym minimalizm. Ledger Nano X dzięki swoim większym gabarytom jest czytelniejszy i łatwiejszy w fizycznym użytkowaniu.
- Komunikacja: Ledger Nano S posiada wejście micro USB. Ledger Nano X nowocześniejsze USB-C a dodatkowo moduł komunikacyjny Bluetooth, co znacznie ułatwia korzystanie z niego.
- Pamięć: Ledger Nano S pozwala na korzystanie z kilkunastu do kilkudziesięciu aplikacji zewnętrznych, natomiast Ledger Nano X dzięki zwiększonej pamięci umożliwia używanie ponad stu takich programów.
- Bateria: W tym wypadku Ledger Nano X spisuje się lepiej od wersji S, zapewnia ciągłą pracę do 8h na akumulatorze a jego żywotność jest gwarantowana nawet do 5 lat.
- Cena: Ledger Nano S jest tańszy od swojego następcy Ledger Nano X. Różnica w cenie zależna jest od tego, że Ledger Nano X wyposażony jest w większą ilość pamięciu i nowocześniejszy zestaw komunikacyjny. Dodatkowo jest większy, dzięki czemu łatwiej się z niego korzysta.