NFT Marketplace : gdzie kupić lub sprzedać?

NFT to skrót od non-fungible token, czyli niewymienialny token. W ten sposób określany jest zasób o charakterze cyfrowym, w którego przypadku niemożliwa jest wymiana na inny odpowiednik. Jest to zasób potwierdzający oryginalność konkretnego aktywa. Non-fungible token jest rodzajem kryptograficznego zapisu w łańcuchu bloków (blockchain). Z kolei blockchain to wirtualna baza danych o zdecentralizowanym kształcie, która jest utrzymywana przez tysiące niezależnych od siebie podmiotów nadpisujących w nich informacje(obecnie niemożliwe do złamania). Z tego powodu zapisane w niej transakcje są nieodwracalne. Eksperymenty z NFT dotyczyły różnych zastosowań w tym m.in. w grach, tożsamości cyfrowej, licencjonowaniu, certyfikatach i sztuce. Dzięki NFT można nabyć nawet częściową własność przedmiotów o wysokiej wartości. NFT to obecnie kluczowy element nowej gospodarki cyfrowej, która jest oparta na blockchain.

Co może być tokenem NFT?

Tokenem nazywane jest cyfrowe dzieło, które jest zapisywane poprzez technologię blockchain. Dlatego tokenem NFT może być:

 • animacja,
 • wirtualny awatar,
 • itemy (w grach,
 • grafika,
 • plik dźwiękowy,
 • link do strony,
 • dokument, akt własności i inne.

Z tego powodu najważniejszą cechą tokenów jest ich niewymienialność i niepowtarzalność. Obecnie są dostępne różne ramy tworzenia i wystawiania NFT. Najbardziej popularnym jest ERC-721, standard emisji i handlu aktywami niewymiennymi, w ramach blockchain Ethereum. |Jednak nowszym i bardziej ulepszonym standardem jest ERC-1155. Pozwala on w pojedynczym kontrakcie zawierać zarówno tokeny wymienne, jak i niewymienne. Dzięki temu unikalne zasoby można w miarę łatwo przenosić między różnymi aplikacjami.

NFT pozwala artystom, muzykom lub twórcom treści na sprzedaż swoich prac w ograniczonym formacie cyfrowym. NFT jest unikatowe i niemożliwe do zduplikowania(czego przeciwieństwem jest np. MP3 lub JPEG). Rynek NFT to świetne miejsce do sprzedaży swoich dzieł, gdyż ułatwiają tworzenie, kupowanie i udostępnianie przedmiotów kolekcjonerskich. Zbieranie NFT ma przede wszystkim wymiar kolekcjonerski. NFT mający cechy niewymiennych tokenów są atrakcyjne dla kolekcjonerów, a niektóre NFT przynoszą korzyści swoim posiadaczom(np. NFT od BakerySwap może zwiększyć zyski ze stakowania). NFT to także sposób na przedstawienie weryfikowalnej własności cyfrowej(a więc kto jest właścicielem NFT i jego historię zakupów). NFT to nowy sposób na inwestycję i potencjalny zarobek, nawet dużej ilości gotówki.

NFT Bored APEZakupy związane z tokenami NFT mają miejsce od 2017 roku. Największą popularność NFT zyskał w 2021 roku. Najchętniej kupowane tokeny to te mające odgórnie narzuconą wartość kolekcjonerską, a następnie NFT powiązane ze sportem, sztuką czy grami wideo. Obecnie nawet domy aukcyjne sprzedają NFT, jako dzieła sztuki. Obecnie rekordem wartości NFT jest wciąż obraz Mike’a Winkelmanna(pseudonim Beeple), który został sprzedany w postaci NFT za 69 milionów dolarów w 2021 roku. W 2021 roku Juventus Turyn opublikował piłkarskie karty kolekcjonerskie(w tym podobiznę Cristiano Ronaldo). W pierwszej połowie 2021 roku wartość pochodząca ze sprzedaży tokenów NFT wyniosła 2,5 miliarda dolarów.

Jak kupić NFT?

Chcąc dokonać zakupu lub sprzedaży NFT należy posiadać odpowiednie narzędzia. Do wykonania tego rodzaju transakcji przeznaczone są giełdy kryptowalut oraz specjalne platformy do handlu tokenami. Należy pamiętać, ze NFT kupowane są za kryptowaluty, które trzeba nabyć wcześniej. Do tego służy portfel typu self-custodial lub dedykowana aplikacja. Chcąc zdobyć prosty sposób trzeba założyć konto kryptowalutowe, portfel np. na MetaMasku(rozszerzenie do przeglądarki). Konto należy posiadać w rozszerzeniu do przeglądarki bądź aplikacji mobilnej, co daje dostęp do marketplaceów(gdzie dokonywane są zakupy NFT) jak np. OpenSea.

Różne rodzaje transakcji NFT

Zakup niewymienialnego tokena jest możliwy dla każdego zainteresowanego, a służą do tego giełdy kryptowalut oraz platformy przygotowane z myślą o handlu takimi tokenami. NFT można kupować na NFT Marketplace:

 • po ustalonej cenie,
 • składając ofertę sprzedającemu,
 • bidując w aukcji NFT.

Zakup NFT w ramach sprzedaży natychmiastowej wymaga znalezienia właściwego NFT, a następnie kliknięciu opcji „Kup Teraz”, aby zapłacić pełną cenę.

W przypadku złożenia oferty należy przejść do NFT, który jest interesujący i kliknąć „Złóż Ofertę”. Następnie trzeba ustawić aktywa, cenę i datę wygaśnięcia oferty oraz potwierdzić podane informacje. Przy tej opcji należy pamiętać, że można złożyć tylko 1 ofertę dla każdego NFT, a kwota oferty zostanie zamrożona w ramach posiadanego Portfela Finansowania. Aktywa zostaną automatycznie zwolnione, gdy tylko oferta zostanie anulowana lub wygaśnie.

Natomiast chcąc użyć bidu należy wprowadzić kwotę swojego bida w wyskakującym okienku. Trzeba pamiętać, że najwyższy bid na koniec aukcji może kupić NFT.W tym przypadku należy zapisać kwotę swojego bida w wyskakującym okienku. Następnie sprawdzić minimalny prób przebicia, co odnosi się do minimalnej kwoty, o którą trzeba zwiększyć ostatniego bida, aby złożyć nowy bid. Po wprowadzeniu prawidłowego bida można kliknąć „Złóż Bid”. W sytuacji, gdy nie posiada się żadnych środków lub są one niewystarczające wyświetla się monit o doładowanie konta. Po prawidłowym złożeniu bida wyświetli się potwierdzenie. Ważne jest, żeby pamiętać, że po złożeniu bidu nie ma możliwości jego anulowania. Wskazane środki zostaną zablokowane do chwili, gdy inny użytkownik nie złoży bidu lub dopóki aukcja się nie zakończy.

Najlepszy rynek NFT

Tokeny NFT są sprzedawane poprzez wyspecjalizowane rynki, które są połączone z konkretnym blockchain i wymagają posiadania portfeli kryptowalut do sprzedaży i zakupu tokenów. Rynek NFT to platforma, gdzie użytkownicy mają możliwość zakupu lub sprzedaży niewymiennych tokenów w zamian za kryptowaluty. Większość rynków NFT wymaga opłaty transakcyjnej oraz założenia konta(zazwyczaj darmowego) albo lub podłączenia portfela(takiego jak MetaMask). Zwykle także dopuszczają wybijanie niewymiennych tokenów. Każdy z rynków NFT ma swoje niepowtarzalne cechy oraz obsługuje różne sieci blockchain. Do najlepszych rynków NFT zalicza się:

OpenSea

OpenSea, czyli obecnie największy rynek NFT. Jest on darmowy, gdzie na platformie każdy może wybić tokeny bez opłat. OpenSea oferuje dzieła sztuki, domeny internetowe, karty kolekcjonerskie czy dobra ze świata sportu. Handel jest oparty na przejrzystych zasadach. W OpenSea można sprzedać przedmiot za ustaloną cenę lub wystawić go na aukcję.

Rarible

Rarible, jest platformą skierowaną do bardziej zaawansowanych użytkowników. Na sprzedaż wystawiane są głównie dzieła sztuki oraz grafiki komputerowe, pliki audio i materiały wideo. Platforma ta posiada darmową funkcję emisji NFT, dzięki czemu to dobre miejsce na sprzedaż swoich tokenów. Jest zdecentralizowanym rynkiem NFT, gdyż jest kierowany przez społeczność. Rarible wspiera trzy różne blockchainy(Ethereum, Flow i Tezos). Według informacji na stronie internetowej Rarible rynek ten przetworzył już transakcje, które mają wartość ponad 270 milionów dolarów, a obsłużonych zostało ponad 1,5 miliona użytkowników.

SuperRare

SuperRare to miejsce, gdzie handel obejmuje rzadkie i unikatowe dzieła(zwykle pojedyncze wydania dzieł sztuk), które przyciągają koneserów i kolekcjonerów. Rynek ten oferuje pojedyncze wydania cyfrowych dzieł sztuki i gwarantuje, ze każda grafika jest tworzona przez artystę w sieci, a następnie tokenizowana, jako przedmiot cyfrowy, który można kupić lub sprzedać. Grafika w SuperRare to cyfrowy obiekt, który jest zabezpieczony kryptografią i transparentny na blockchainie. Transakcje na tym rynku są dokonywane za pomocą etheru, natywnej kryptowaluty sieci Ethereum. Na tym rynku Times wystawił na sprzedaż okładki swoich archiwalnych magazynów w formie NFT.

Binance NFT

Binance NFT to platforma pozwalająca na handel i tworzenie niewymiennych tokenów. NFT można tworzyć zarówno na Binance Smart Chain, jak i Ethereum lub nawet przenosić między nimi. Wspiera ona handel przede wszystkim form cyfrowych dzieł sztuki i przedmiotów kolekcjonerskich. Działa na rynku od połowy 2017 roku. Na tej platformie zarejestrowało się już ponad 16 milionów użytkowników z 180 różnych krajów. Na giełdzie tej można spotkać ponad 350 różnych kryptowalut. Handel ma miejsce na głównych rynkach walutowych jak:

 • Bitcoin (BTC),
 • Ethereum (ETH),
 • BinanceCoin (BNB),
 • Tether (USDT),
 • Binance USD (BUSD).

Related Posts

W jakim wieku można otworzyć konto na Binance: Przewodnik po weryfikacji

Otwarcie konta na giełdzie kryptowalut, takiej jak Binance może...

Poradnik Aktywacji Karty Binance

W dzisiejszych czasach użytkowanie kryptowalut stało się coraz bardziej...

Znalezienie swojego adresu portfela na Binance – pełny przewodnik

Odnalezienie własnego adresu portfela na Binance może być nieco...

Która aplikacja do zarządzania kryptowalutą najlepsza dla Ciebie?

W dzisiejszych czasach kryptowaluty zdobywają coraz większą popularność, a...

Jak skutecznie zacząć handel kryptowalutami: praktyczny poradnik dla początkujących

Handel kryptowalutami stał się w ostatnich latach niezwykle popularny....

Poradnik: Jak wypłacić pieniądze z Coinbase w prostych krokach

W dobie rosnącego rynku kryptowalut, coraz więcej osób inwestuje...