Czym jest Bitcoin halving ?

Bitcoin to wirtualna waluta wywodząca się z technologii Blockchain, powstała w 2009 roku. Kryptowaluta ta jest pozyskiwana w procesie zwanym miningiem, czyli wydobyciem czy też kopaniem. Aby zrozumieć czym jest Halving Bitcoin należy zgłębić proces miningu. Zajmują się nim tak zwani “górnicy” a polega on na przetwarzaniu transakcji Blockchain które odbywają się w systemie P2P (peer – 2 – peer). Upraszczając można powiedzieć że chodzi tu o wykonywanie złożonych obliczeń łańcuchowych za pomocą dużej mocy obliczeniowej sprzętu. W ramach wynagrodzenia “górnicy” którzy przetwarzają transakcje w danym bloku, otrzymują wydobyte Bitcoiny. Podczas Halvingu wynagrodzenie to zmniejsza się o połowę. Następuje tn dokładnie co 210 wydobytych bloków, mniej więcej co cztery lata. Halving ma na celu zrównoważenie popytu i podaży.

Wpływ Halvingu na kurs BTC

Pamiętajmy że liczba Bitcoinów jest skończona i wynosi 21 milionów. Obecnie w obiegu znajduje się ich ponad 18 milionów. Wydobycie ostatniego bloku prognozowane jest na 2140 rok, przy czym ponad 98% całej sumy zostanie wykopane już w 2030 roku. Czekają nas więc jeszcze maksymalnie 32 Halvingi. Niewątpliwie skutki Halvingu najbardziej bezpośrednio dotykają tych którzy je wydobywają. Każde takie wydarzenie skutkować będzie zmniejszeniem o połowę, wynagrodzenia za wydobycie, co z kolei przełożyć się ma na zaprzestanie działalności przez znaczną część “górników”. Do takiej sytuacji dojdzie gdy wartość otrzymywanych Bitcoinów będzie niższa od kosztów zużycia prądu. Wydobywanie Bitcoina po mału przestaje więc być rentowne.

Halving BTC

Do tej pory mieliśmy 3 Halvingi Bitcoina w 2012, 2016 i 2020 roku. Każdy z nich przyczynił się do wzrostu jego ceny, aczkolwiek taki ruch wzrostowy może trwać nawet kilka miesięcy. Ostatni mający miejsce 11 maja 2020 roku sprawił że cena tej kryptowaluty w ciągu kolejnych 12 miesięcy urosła o prawie 50 tysięcy dolarów. Może to wynikać z tego że potrzeba czasu by do inwestorów dotarło iż tej kryptowaluty jest w obiegu znacznie mniej. Nie oznacza to jednak że taka sytuacja będzie miała miejsce za każdym razem. Istnieje możliwość że taki wzrost wartości spowodowany był jedynie nieustannie rosnącą popularnością Bitcoina na całym świecie.

Co nas czeka przy kolejnym Halving Bitcoin

Wahania na rynku kryptowalut są dość duże i mocno nieprzewidywalne. Mimo to zjawisko Halvingu Bitcoina zawsze wiąże się ze sporymi emocjami. Historia pokazała że takie zmniejszenie podaży Bitcoina przyczyniło sią do znacznego wzrostu jego kursu. Kolejny Halving będzie miał miejsce w 2024 roku. Zwolennicy kryptowalut liczą na to że i tym razem proces ten podniesie wartość Bitcoina dając tym samym możliwość znacznego zwiększenia zysków z inwestycji na przestrzeni kolejnych miesięcy. Wyczekują go więc z entuzjazmem, czego nie można powiedzieć o “górnikach” u których wartość nagród spadnie o połowę przy niezmiennym koszcie wydobycia. Eksperci przewidują że w przyszłości rolę sprzedawców Bitcoina przejmą giełdy kryptowalutowe które sprzedają go za gotówke. Sprzedaż ta powoduje że giełdy kryptowalutowe raczej nie mają wpływu na kurs BTC.

Podsumowanie

Pojawiający się cyklicznie Halving Bitcoin zmniejsza o połowę nagrody przyznawane “górnikom”, nie zmniejszając przy tym ceny tej cyfrowej waluty. Bitcoin ma się dobrze, a na przestrzeni ostatnich lat jego kurs odnotował znaczny wzrost utrzymując przy tym stałe tempo. Można zakładać że ta tendencja utrzyma się ze względu na deflacyjny charakter Bitcoinów, o ile te nie zostaną wtórnie wprowadzone na rynek. Jedni na Halving czekają z utęsknieniem, drudzy wręcz przeciwnie. To co ich łączy to baczne obserwowanie wykresu przed następnym Halving Bitcoin który zbliża się nieuchronnie. Inwestorzy analizują za pomocą przeróżnych narzędzi i strategii ten wykres, próbując przewidzieć zachowanie BTC, lecz dynamika wahań kryptowalut nie pozwala wykluczyć żadnego scenariusza. Jeśli zamierzamy inwestować w tą konkretna kryptowalutę, należy wziąć przykład z inwestorów i zacząć dokładne sprawdzanie wykresu pod kątem kolejnego procesu Halvingu. Zachowania kursu które mogliśmy obserwować we wcześniejszych procesach sugerują wzrost. Nie należy jednak ślepo liczyć na kolejną bańkę spekulacyjną. Każda inwestycja powinna być wynikiem wnikliwej analizy i obserwacji rynku, gdyż nieostrożne i pośpieszne działanie może skutkować stratą kapitału.

Podsumowując, jeśli powtórzy się sytuacja znana z poprzednich lat, możemy być świadkami kolejnych spektakularnych wzrostów kursu Bitcoina. A może tym razem Halving nas zaskoczy i nie wpłynie na cenę BTC? Odpowiedź na to pytanie poznamy w 2024 roku po kolejnym Halving Bitcoin.

Related Posts

Jak płacić w Bitcoin? Poradnik dla początkujących

W świecie cyfrowym, coraz więcej osób zaczyna korzystać z...

Jak kupić bitcoin bez weryfikacji?

Bitcoin to wszystkim nam znana waluta cyfrowa stworzona i...

Jak kupić bitcoin za złotówki?

Satoshi Nakamoto, osoba lub grupa osób, która w roku...

Darmowy Bitcoin : Jak zarobić 1 Bitcoin na Binance?

Bitcoin od kilku lat znajduje się na szczycie popularności...