Kryptowaluty jak zacząć : Poradnik dla początkujących

Inwestując w kryptowaluty, można całkiem nieźle zarobić. Przekonało się o tym już wiele osób. Kryptowaluty takie jak np. bitcoin stały się jakiś czas temu bardzo popularne. Waluty cyfrowe są dla użytkowników przede wszystkim źródłem dochodu, nie stanowią środka płatniczego. Biorąc pod uwagę znaczne zmiany w kursach tych walut, inwestycje, na których można sporo zyskać, już nikogo nie dziwią. Czy Ty również chciałbyś zacząć inwestować w kryptowaluty, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zapraszam Cię do krótkiego poradnika.

Na początku 2009 roku Satoshi Nakamoto wykopał pierwszego Bitcoina. To właśnie wtedy powstały kryptowaluty. Przez ostatnie 13 lat stworzono setki innych kryptowalu, a sam rynek krypto to przemysł warty obecnie biliony złotych. Czym sa kryptowaluty i jak zacząć swoją przygodę z inwestycjami?

Czym są kryptowaluty?

O kryptowalutach oraz o bitcoinie słyszał już niemal każdy. Jednak nie każdy ma świadomość, czym są kryptowaluty. Najprościej mówiąc, są to wirtualne pieniądze oparte na technikach szyfrowania danych, czyli kryptografii. Kryptowaluty istnieją wyłącznie w technologii cyfrowej. Mimo że nie posiadają formy fizycznej, to jednak mają swoją okresloną wartość.

W związku z tym, że kryptowaluty mają swoją wartość, oznacza to, że jeżeli dany sprzedawca akceptuje płatność za pomocą kryptowalut, to znaczy, że daną kryptowalutą można zapłacić za usługę lub towar w taki sam sposób, jak robi się to za pomocą złotówek, dolarów czy euro i jest to w pełni legalne.

Co więcej, że jeżeli inna osoba poda adres swojego portfela dla danej kryptowaluty, to w łatwy sposób można tej osobie przelać dowolną liczbę jednostek tej kryptowaluty z pominięciem pośredników oraz banków.

Faktem jest jednak, że aktualnie niewiele osób korzysta z kryptowalut wyłącznie dla ich funkcji płatniczej. Znacznie częściej są one instrumentem finansowym podlegającym bieżącej wycenie oraz charakteryzującym się znacznym ryzykiem inwestycyjnym. Jednak jednocześnie kryptowaluty pozwalają na wypracowanie ogromnych zysków. Zarówno kupno, jak i sprzedaż kryptowalut możliwa jest przede wszystkim na specjalnych giełdach kryptowalut, które przypominają znane nam już giełdy obligacji, akcji, walut oraz surowców.

Warto tutaj wspomnieć o najpopularniejszej kryptowalucie, czyli o bitcoinie. Na samym początku koszt bitcoina wynosił zaledwie kilka centów, jednak już 8 lat później kurs tej kryptowaluty dobił do 20 000 dolarów. Po 4 kolejnych latach wynosił już niemal 65 000 dolarów. Jednak nie można też zapomnieć, że w międzyczasie doszło do wielu dynamicznych spadków cen. Kupno tej kryptowaluty na samym szczycie, zaraz przed krachem wiązało się ze stratą nawet 70-80% wartości swojego portfela.

Kryptowaluty: jak zacząć inwestować?

BitcoinW inwestowaniu w kryptowaluty najważniejsze nie jest samo śledzenie ruchu ich kursów, ale czynników, które na te kursy wpływają. Najlepsi są w stanie w pewnym stopniu przewidzieć zmiany, które mogą wpływać na kursy kryptowalut oraz w odpowiedni sposób na nie zareagować. Początkujący inwestorzy zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, jak wiele czynników na to wpływa.

Mogą to być decyzje największych firm na rynku, zarówno ich suckesy, jak i porażki, a także inne wydarzenia na świecie. Wszystkie informacje, które pojawiają się codziennie, mogą mieć wpływ na wahanie kursów. Dodatkowo wszelkie zmiany gospodarcze, prawne, ekonomiczne i bankowe również wpływają na zachowania kryptowalut. Podobnie jak sytuacja na świecie, wojny, kataklizmy, klęski żywiołowe, a także zachowania polityków i rządów. Dlatego poza samą wiedzą o kryptowalutach konieczna jest również dogłębna analiza sytuacji ekonomicznej na świecie.

W kryptowaluty inwestować można na kilka sposobów. Najprostsze jest zakupienie kryptowaluty po niskim kursie, a następnie sprzedanie po wyższym. W tym przypadku konieczne jest zamrożenie pieniędzy na jakiś czas. Jednak stosunkowo częste i dosyć gwałtowne zmiany kursów sprzyjają inwesycjom tego typu. Kryptowalutę można trzymać w swoim portfelu elektronicznym, do momentu aż cena wzrośnie. Pomocne są tutaj giełdy kryptowalut, gdzie inwestorzy dokonują pomiędzy sobą różnych transakcji. Dobrą informacją dla początkujących inwestorów jest fakt, że kryptowaluty dzielą się na mniejsze części, do kilku miejsc po przecinku. Nie jest konieczne kupowanie od razu całej jednostki. Możesz bez problemu kupić jej mniejszą część.

Warto pamiętać, że inwestycje w kryptowaluty są obarczone sporym ryzykiem. Mogą być dochodowe, jednak można na nich całkiem sporo stracić. Dlatego nie należy inwestować w kryptowaluty wszystkich swoich oszczędności. Rynek kryptowalut charakteryzuje się dużą zmiennością. Wiedza o tym, jak działa technologia blockchain czy giełdy kryptowalut nie jest wystarczająca, aby określić się mianem eksperta. Wiedzę warto czerpać z portali specjalizujących się w kryptowalutach oraz od ekspertów w tym zakresie. Jednak nawet dokładne zgłębienie tego tematu może nie uchronić Cię przed ryzykiem takiej inwestycji.

Jak zarejestrować konto na Binance?

Założenie konta na Binance może stanowić początek Twojej przygody z kryptowalutami. Jak założyć konto? Jest to bardzo proste, wejdź na główną stronę Binance i kliknij w przycisk „Zarejestruj się” znajdujący się w prawym górnym rogu strony. Następnie wprowadź wszystkie wymagane dane: e-mail oraz bezpieczne hasło. Możesz także zarejestrować się za pomocą swojego numeru telefonu komórkowego, zamiast e-maila. Wprowadź również swój kod polecający od znajomego, jeżeli taki otrzymałeś.

Binance

W dalszej kolejności postępuj zgodnie z instrukcją weryfikacji konta. Musisz wprowadzić kod weryfikacyjny, który otrzymałeś na swój adres mailowy lub SMS-em na komórkę. Po weryfikacji konta możesz już w pełni korzystać z serwisu.

Binance

Ile zarabia się na kryptowalutach?

Nie da się odpowiednieć na pytanie, ile można zarobić. Nikt nie zagwarantuje nam zysku w tym przypadku. Media spekulują i podają informacje o wzrostach kursów konkretnych kryptowalut, które powinny wpływać na zarobki. Należy jednak pamiętać, że kryptowaluty notują zarówno wzrosty, jak i upadki. Podobnie jak pozostałe aktywa giełdowe.

W marcu 2020 roku bitcoin zanotował spadek do 4000 $, z kolei już w styczniu 2021 cena wzrosła do 41 tys. $. Jeżeli ktoś kupił bitcoina, gdy był tani, a sprzedał drożej, to możliwe, że sporo zarobił. Warto dodać, że w przypadku innych kryptowalut też istnieją możliwości zarabiania. Bitcoin nie jest już jedyny.

Inwestowanie w kryptowaluty związane jest z ogromnym ryzykiem. Jest to rynek finansowy niekontrolowany przez żadne instytucje rządowe, nie jest też gwarantowany przez państwowe banki. Do inwestowania w kryptowaluty trzeba się odpowiednio przygotować. W tym celu warto śledzić wszelkie oświadczenia analityków ekonomicznych. Jednak pamiętajmy, że ich spostrzeżenia i analizy nie zawsze gwarantują nasze powodzenie w inwestycjach.

Jak założyć portfel Bitcoin?

Konto, na którym przechowywane są bitcoiny (BTC) to tzw. portfel bitcoin. Portfel tego typu służy zarówno do przechowywania, wysyłania, jak i odbierania transakcji w bitcoinach. Portfel taki można porównać do konta bankowego, na którym znajdują się tradycyjne waluty.

Istnieje kilka sposobów na założenie takiego portfela. Najprostszy to wykorzystanie internetowej platformy, np. takiej jak Binance.com. Już samo założenie konta na platformie automatycznie otwiera nowy portfel Bitcoin, z którego można od razu korzystać. Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ zapewnia możliwość szybkiego zakupu oraz sprzedaży bitcoinów.

Wraz z nabieraniem doświadczenia i dokonywaniem kolejnych transakcji w bitcoinach można pomyśleć o portfelach sprzętowych, takich jak trezor lub też ledger.

Jak kupić Altcoiny?

Altcoiny to wszystkie inne kryptowaluty, które nie są bitcoinem. Bitcoin zapoczątkował znaną nam aktualnie branżę kryptowalut. Inne monety oraz tokeny są jego alternatywami. Istnieje ogromna ilość dostępnych altcoinów. Sugerując się powyższą deinicją, można powiedzieć, że powstało już ponad 8 tys. altcoinów. Biorąc pod uwagę budowę, przeznaczenie oraz zastosowanie wyróżnić można 4 główne rodzaje altcoinów:

  • kopalniane – są to wszystkie kryptowaluty (z wyjątkiem bitcoina), które związane są z procesem kopania. Jest to największa grupa altcoinów, najbardziej podobna do bitcoina.
  • tokeny security – związane silnie z biznesem. Działają podobnie do papierów wartościowych. Oferują wpływy z potencjalnych zysków, a także wypłatę dywidend.
  • tokeny użytkowe – charakteryzują się szerokim zastosowaniem. Są przede wszystkim stosowane do ICO (Initial Coin Offering), do nagradzania pracowników czy w programach lojalnościowych.
  • stablecoiny – ich zastosowaniem jest zapobieganie wahaniom cen w kryptowalutach. Są zabezpieczone rzeczywistą wartością, np. złotem. Ma to gwarantować ich stabilność cenową.

Altcoiny kupować można na giełdach kryptowalut, takich jak Binance. Portal ten jest dosyć intuicyjny i korzystanie z niego jest całkiem przyjemne. Po weryfikaji tożsamości możesz zacząć kupować kryptowaluty różnymi metodami. Najprostszą metodą dla nowych użytkowników jest wykorzystanie karty kredytowej lub debetowej. Jeżeli nadal znajdujesz się na stronie powitalnej Binance, to wybierz po prostu „kup kryptowalutę za pomocą karty kredytowej”. Możesz też wejść w „kup krypto” i wybrać sposób płatności „karta kredytowa/debetowa” na głównej stronie Binance.

Następnie należy wybrać walutę, w której masz zamiat płacić oraz konkretną kryptowalutę, którą chcesz kupić. Przykładowo możesz wybrać Ethereum (ETH) i wybrać odpowiednią ilość, jaką chcesz zakupić przy uwzlędnieniu, że jedna transakcja powinna mieścić się w przedziale 40 – 18 000 zł. Następnie naciśnij „kontynuuj” i wybierz kartę płatniczą. Możesz też wybrać opcję zakupu cyklicznego, która pozwala na skonfigurowanie zakupów lub sprzedaży okresowo.

Teraz wystarczy, że potwierdzisz kwotę i klikniesz „dodaj nową kartę”. W tym momencie pojawi Ci się okienko, gdzie możesz dodać dane karty debetowej lub kredytowej. Korzystać możesz wyłącznie z karty kredytowej lub debetowej, która jest zarejestrowana na Ciebie. Po wpisaniu danych karty kliknij „dalej”. Pojawi się okno, w którym musisz wpisać swój adres rozliczeniowy. Po wypełnieniu kliknij „zapłać teraz”.

Znajdujesz się teraz na stronie z podsumowaniem Twojego zakupu. Sprawdź, czy wybrana przez Ciebie kwota się zgadza i kliknij „kontynuuj”. Sprawdź teraz szczegóły swojego zlecenia i przeczytaj Warunki Użytkowania i Politykę Prywatności Bianance. Jeżeli zgadzasz się z tymi warunkami, to zaznacz odpowiednie pole i kliknij „potwierdź”. To już wszystko. Właśnie zakupiłeś swoją kryptowalutę.

Innym sposobem zakupu kryptowaluty jest też wpłacenie środków do portfela Fiat i Spot. Wystarczy przelać walutę fiat ze swojego konta w banku, a następnie użyć jej na giełdzie. Ważne jest, aby konto, z którego wykonywany jest przelew, zarejestrowane było na to samo nazwisko, co konto Binance.

Możesz też wykorzystać do tego Binance P2P i kupować kryptowaluty bezpośrednio od innych użytkowników.

Kryptowaluty: jak zacząć zarabiać?

Wiele osób zastanawia się, czy da się jeszcze zarobić na kryptowalutach. Oczywiście może być to nieco trudniejsze niż jeszcze kilka lat temu, ale dalej jest możliwe. Wahania kursów nadal są spore, a dodatkowo ciągle pojawiają się nowe, bardzo obiecujące projekty.

Zarabianie na kryptowalutach rozpocząć można od tzw. miningu, czyli kopania. Jest to wydobywanie kolejnych jednostek kryptowalut. Jednak do tego potrzebne jest posiadanie szybkich i drogich komputerów o znacznej mocy przeliczeniowej. Dla zwykłego śmiertelnika taki sposób zarabiania nie jest możliwy. Wydobywanie kryptowalut polega na używaniu komputera do rozwiązywania problemów matematycznych, co ma na celu zatwierdzanie nowych transakcji. Wydobywanie kryptowalut wymaga dużej ilości czasu oraz sporej mocy obliczeniowej, co związane jest między innymi z wysokimi rachunkami za prąd.

Innym ze sposobów zarabiania na kryptowalutach jest inwestowanie długoterminowe. Istnieje wiele rodzajów inwestycji, które niosą za sobą możliwość zysku, ale i straty. Można inwestować w kryptowalutę o ugruntowanej pozycji, takiej jak bitcoin lub też w nową kryptowalutę, która może szybko wzrastać, ale może również mieć większy potencjał straty.

Kolejnym sposobem zarabiania na kryptowalutach jest handel dzienny. Polega na kupowaniu i sprzedawaniu kryptowalut w tym samym dniu, wykorzystując dzienne wahania kursów. Założenie jest podobne do dziennego handlu akcjami czy też walutami, jednak ryzyko w tym przypadku jest większe.

Related Posts

W jakim wieku można otworzyć konto na Binance: Przewodnik po weryfikacji

Otwarcie konta na giełdzie kryptowalut, takiej jak Binance może...

Poradnik Aktywacji Karty Binance

W dzisiejszych czasach użytkowanie kryptowalut stało się coraz bardziej...

Znalezienie swojego adresu portfela na Binance – pełny przewodnik

Odnalezienie własnego adresu portfela na Binance może być nieco...

Która aplikacja do zarządzania kryptowalutą najlepsza dla Ciebie?

W dzisiejszych czasach kryptowaluty zdobywają coraz większą popularność, a...

Jak skutecznie zacząć handel kryptowalutami: praktyczny poradnik dla początkujących

Handel kryptowalutami stał się w ostatnich latach niezwykle popularny....

Poradnik: Jak wypłacić pieniądze z Coinbase w prostych krokach

W dobie rosnącego rynku kryptowalut, coraz więcej osób inwestuje...