Pancake Swap Opinie – Czym jest i jak działa Pancake Swap?

Giełdy kryptowalut w tym giełda Pancake Swap dają możliwość wyrobienia pasywnego dochodu poprzez posiadanie i stakowanie kryptowalut. Chociaż mało osób wie o stakingu, to jest on bardzo opłacalny. W tym artykule dowiesz się czym jest i jak działa Pancake Swap- platforma, dzięki której możesz osiągać pasywny dochód.

Co to jest Pancake Swap (CAKE)?

PancakeSwap to definitywnie najbardziej popularny DEX na Binance Smart Chain (BSC). Warto zauważyć, że jest bardzo młody, bo został utworzony we wrześniu 2020 roku. Użytkownicy dostaną od niego to, czego nie jest w stanie im dać Uniswap– niewielkie opłaty i błyskawiczne transakcje. Gwarantuje też dużą płynność, a wisienką na torcie jest to, że dodaje ciekawy zestaw dodatkowych funkcji. Podobnie jak większość DEXów, jest właściwie sobowtórem Uniswapa, ale nieco ulepszonym.

Platforma bazuje na blockchain BSC, tak samo więc, jak inne projekty (np. Venus) przejmuje jego wady i zalety. Szybkość i niski koszt transakcji przypłacony jest wysoką centralizacją łańcucha. Cały świat może więc nie martwić się i bez obaw handlować. Jedynie pan Xi Jinping może popsuć szyki i… wyciągnąć wtyczkę z gniazdka.

Z uwagi na fakt, że zamontowany jest w łańcuchu BSC, PancakeSwap obsługuje obrót tokenami BEP-20. Szerzej znane tokeny łańcucha Ethereum, ERC-20 z reguły nie są tutaj przedmiotem handlu. Są znane oczywiście mosty ETH BSC, część tokenów można też ”owinąć”, ale ani jedna z tych metod nie jest szczególnie wygodna. Pod warunkiem, że masz portfel SafePal.

PancakeSwap ma jedną znaczącą przewagę nad dowolnym innym DEXem – oduże wsparcie Binance. Prawdopodobnie nawet większe niż własny projekt firmy – Binance DEX.

Jak korzystać z PancakeSwap ?

PancakeSwap jest prosty w użyciu. Musisz wiedzieć, że aby zacząć korzystać z tej platformy, musisz wejść na stronę internetową www.pancakeswap.finance i połączyć swój portfel. Portfele MetaMask, Binance Chain Wallet, WalletConnect i Trust Wallet nadaja się, aby połaczyc je z PancakeSwap. PancakeSwap obsługuje MetaMask, mimo że, opiera się na Ethereum. Powodem jest to, że platforma jest zbudowana na podstawie Binance Smart Chain (BSC). Binance Smart Chain wspomaga interoperacyjność między portfelami opartymi na Ethereum.

Na platformie można brać udział w tzw. farmingu CAKE, wymieniać tokeny, dostarczać płynnośc. Najpierw musisz zdobyć tokeny CAKE, zanim zaczniesz farmić. Możesz zrobić to na dwa sposoby. Możesz zakupić CAKE na giełdzie np. Binance lub przynieśc płynność do puli PancakeSwap. Za to otrzymasz CAKE jako nagrodę. Potem możesz je stakować na platformie i dostawać nowe tokeny. Użytkownicy mogą także zgarniać inne tokeny, gdy będą uczestniczyć w innych Syrup Poolach.

Interfejs oraz obsługa samej platformy to pestka. Powinien poradzić sobie z nią każdy początkujący. Oprócz tego ten DEX jest prawie jednakowy jak Uniswap.

Co oferuje platforma

Zestaw funkcji oferowanych przez serwis przewyższa prostą wymianę kryptowalut, choć od niej powinno się zacząć. Zobaczmy jakie podstawowe zastosowania ma PancakeSwap:

  • DEX : To podstawa rozwoju PancakeSwap. Wymiana walut odbywa się na pulach płynności. Użytkownik rozdaje do nich swoje zasoby. W wyniku tego otrzymuje tokeny dostawcy płynności, które nazywają się LP (lub FLIP). Przedstawiają one udział użytkownika w tej puli. Jeśli będzie chciał, może ich użyć, kiedy chce, aby odebrać swoje środki oraz zyskać zwrot części opłat transakcyjnych.
  • Farmy : Farma służy do ulokowania uzyskanych dzięki puli płynności tokenów LP. Przez to PancakeSwap zwiększa swoją TVL (wartość ulokowaną w protokole). My korzystamy i zarabiamy tokeny CAKE. Panie, niech kasa leci z nieba… Zawsze możemy odzyskać nasze środki, łącznie z zarobionymi tokenami CAKE.
  • Syrup Pools : Co?, baseny z syropem? Tak, to one dają możliwość zainwestowania naszej zarobionej dzięki farmingowi kryptowaluty CAKE. Mamy mozliwośc nawet wybrać, co chcemy zyskać – więcej CAKE, lub tokeny innych projektów. W taki sposób twórcy nowych rozwiązań krypto mogą zaprezentować publiczności swoje pomysły.
  • IFO – Initial Farming Offering : Przeważnie jest to zbiórka funduszy, taka jak ICO, ale tutaj rozchodzi się bardziej o tokeny z puli płynności. Szczególnie jeden ich rodzaj: LP CAKE-BNB. Zgromadzone zasoby stakujemy w pulach IFO. Za to otrzymujemy prawo zakupu tokenów danego projektu. Platforma buduje tak popyt na CAKE i jeszcze raz zwiększa swoją TVL.
  • Loteria : Jeśli lubimy ekstremalne sytuacje, za CAKE możemy kupić 4 cyfrowy bilet. Jeśli się nam uda – otrzymamy niektóre zasoby z puli nagród. Nagrody te obejmują wpłaty od kupujących te bilety, a także niewielką premię od platformy. Jeśli wszyscy przegrają, wartość nagrody przechodzi na następne losowanie. Podobnie jak w Lotto.
  • Prognozy : Kolejna okazja do gry. Osoby zainteresowane próbują przewidzieć, czy cena BNB (token Binance) podniesie się czy spadnie w określonym czasie (np. 5 minut). Szacujemy swoje przewidywanie, ustawiamy kwotę na pulę Up lub Down i po czasie 5 minut możemy się cieszyć z zysku, lub straty.
  • Rynek NFT : Wprowadzony na platformę we wrześniu 2021 roku. Da on mozliwość handlu NFT wcześniej wyprodukowanymi na platformie (PancakeBunnies i PancakeSquad), a finalnie wieloma innymi. Kolejny raz powinno zwiększyć zainteresowanie serwisem i zapotrzebowanie na kryptowalutę PancakeSwap oraz BNB.

Jak kupić kryptowalutę Pancake Swap ?

Kupno niektórych kryptowalut bywa trudniejsze niż innych. Tak jest również w przypadku kryptowaluty PancakeSwap. Kryptowalutę Pancake Swap możemy kupić na giełdzie Binance. Drugim parkietem, który handluje tokenami Cake, jest również Pancake Swap.

Giełda Binance powstała w kwietniu 2017 roku. Powstanie jej zapoczątkował znany programista Changpeng Zhao. Początkowo znajdowała się w Chinach, ale z powodu rosnącej liczby regulejacji na świecie, ostatecznie znalazła się na Kajmanach. Kwiecień 2021 roku, Binance stał się największą giełdą do handlu kryptowalutami na świecie. Obecnie można na niej nabyć ponad 300 tokenów. Ich liczba z miesiąca na miesiąc stale rośnie. Wachlarz oferowanych usług także się rozrasta. Dzieje się to dzięki ciągle to nowym funkcjom, a są nimi: kredyty, stakowanie, kontrakty futures, handel akcjami, system poleceń, konkursy, czy charakterystyczne „bitwy”.

Jak zacząć handel na Binance?

Po pierwsze, musimy mieć na naszej karcie płatniczej wystarczającą ilość środków, za którą będziemy chcieli kupić kryptowaluty. Po drugie, powinniśmy założyć darmowe konto na giełdzie Binance. Kiedy przejdziemy już na stronę rejestracji, podajemy swój adres e-mail oraz nadajemy hasło. Następnym krokiem jest kliknięcie Utwórz konto. Po tych czynnościach czekamy cierpliwie, aż pojawi się kod weryfikacyjny w naszej skrzynce mailowej. Kod powinniśmy wpisać do odpowiedniego pola w formularzu, który znajduje się na stronie. Te czynności wykonane w odpowiedniej kolejności spowodują, że nasze konto jest aktywne.

Gdy utworzymy już konto na platformie Binance, możemy przejść do weryfikacji danych osobowych. Na początku zostaniemy poproszeni o wykonanie zdjęcia dokumentu tożsamości (paszport, dowód osobistych, prawo jazdy). Potem robimy zdjęcie swojej twarzy. Czynnością, jaką wykonujemy na końcu, jest potwierdzenie adresu zamieszkania przez okazanie stosownego dokumentu. W chwili, gdy proces przebiegnie pomyślnie, nasze konto będzie miało nadany status- zweryfikowane. Od tej chwili możemy korzystać z wszystkich funkcji oferowanych przez platformę.

Najszybciej kryptowaluty możemy kupić w kantorze Binance. Zakup odbywa się z karty płatniczej przy pomocy złotówek. W ten sposób możemy jednak nabyć tylko niewielką ilość kryptowalut. Innych tokenów nie kupimy za PLN- ta platforma nie oferuje bezpośredniej możliwości zakupu. Musimy więc wspomóc się walutami, które pośredniczą przy zakupie tych coinów. Mowa tu o wirtualnym dolarze amerykańskim (USDT), znanym również jako Tether. Innym sposobem kupna kryptowalut, jest zlecenie typu Market. Cechą charakterystyczną tego zlecenia jest to, że zakup odbywa się od razu.

Staking CAKE na PancakeSwap

Proces dostarczania płynności w poszczególnych pulach płynności nazywany jest stakingiem.

PancakeSwap zyskała na popularności jako giełda dla użytkowników z niezwykle przystępnymi opłaty transakcyjnymi. Binance Smart Chain (BSC) ma małe opłaty i jest wspaniałą alternatywą dla sieci Ethereum.

PancakeSwap ma status zautomatyzowanego animatora rynku (AMM). Ma on na celu zostać najlepszym dostawcą płynności na Binance Smart Chain. Można otrzymać CAKE, gdy zapewnimy płynność, poprzez staking oraz z loterii.

Tokenem PancakeSwap ($CAKE) da się handlować na Binance, KuCoin, PancakeSwap i wielu innych giełdach kryptowalutowych.

Właściciele projektów mogą wdrożyć swoje tokeny na rynek za pomocą Syrup Pools. Właśnie tu mogą przeznaczyć część swoich tokenów i rozdać je posiadaczom CAKE. Wystepują dwie kategorie projektów, które wspiera pula Syrup: Core i Community.

Projekty Core to te, które zostały sprawdzone przez zespół stojący za PancakeSwap. Projekty społecznościowe to te, na które posiadacze CAKE głosowali w procesie decyzyjnym. Mimo że, każdy może dystrybuować swoje tokeny do posiadaczy CAKE przez pulę Syrup. Jednak jedynie te projekty, które zdobędą głosy społeczności, znajdą się w interfejsie platformy.

Opłaty transakcyjne PancakeSwap

Szkoda, że zdecentralizowane giełdy także pobierają opłaty transakcyjne. Występuje stała opłata (maker/taker), która wynosi 0,2%. Dostawcy, którzy dostarczają płynność, otrzymują 0,17%. Pozostałe 0,03% jest oddawane do specjalnej puli PancakeSwap Treasury. Na podstawie oficjalnej dokumentacji, środki z tej puli mogą być przeznaczone na różne cele związane z utrzymaniem i obsługą platformy. Są nimi między innymi: nagrody, wynagrodzenia, audyty, hosting, bug bounty itp.

PancakeSwap- tak jak inne zdecentralizowane giełdy- nie pobiera żadnych opłat za wpłatę lub wypłatę kryptowalut na konto.

Loterie na Pancake Swap

Istnieje również możliwość przystąpienia użytkowników do loterii CAKE. Jedna sesja loterii odbywa się w ciągu 6 godzin, za jeden bilet należy zapłacić 1 CAKE. Każdy bilet aktywuje losową czterocyfrową kombinację liczb od 1 do 14. Zwycięzcą jest ten, którego numery oraz kolejność tych numerów jest taka sama jak zwycięski ciąg liczb. Zwycięzca (jeśli jego numery są zgodne z wszystkimi czterema wygranymi liczbami) może zatrzymać aż 50% całej puli loterii. Są także mniejsze nagrody. Do takich nagród zakwalifikowani są użytkownicy, którzy trafią przynajmniej 2 numery. Trzy liczby gwarantują nagrodę w wysokości 20% podstawowej nagrody, a dwie liczby 10%.

PancakeSwap jako jedyna zdecentralizowana giełda kryptowalut daje również możliwość wzięcia udziału w loterii. Daje ona użytkownikom możliwość kupna losów i wygrania dużej puli tokenów CAKE.

Cztery loterie odbywają się na platformie każdego dnia. Cena pojedynczego losu zgodnie z obecnym kursem wynosi około 5 dolarów w tokenie CAKE. Użytkownikom, którzy zdecydują się na zakup jednocześnie 100 losów, przysługuje 4,95% zniżki.

NFT na Pancake Swap

PancakeSwap daje również możliwość uczestniczenia w procesie handlu przedmiotami kolekcjonerskimi. Na platformie mieści się sekcja tokenów niewymiennych (NFT), zwanych „Pancake Collectibles”). Są one reprezentowane przez urocze figurki, które użytkownicy mają możliwość wymieniać na CAKE. Jeśli posiadamy NFT, możemy je gromadzić i sprzedać w przyszłości.

Oprócz farmingu i stakowania i loterii na platformie jest możliwość uczestniczenia użytkowników w mechanizmie handlu aktywami kolekcjonerskimi. W lutym 2021 roku PancakeSwap wprowadził nową funkcję pod nazwą Profile NFT. Pozwala ona użytkownikom wybrać oryginalne zdjęcie profilowe NFT.

Na giełdzie mieści się cały obszerny dział (Pancake Collectibles) z dużą liczbą tokenów niewymiennych (NFT – Non-fungible token). Tokeny te można wymieniać na PancakeSwap Token. NFT można trzymac bez opłaty oraz sprzedać w przyszłości.

Pancake Swap opinie

PancakeSwap zbiera bardzo wiele pozytywnych opinii. Powodem są bardzo niskie opłaty pobierane podczas przesyłania tokenów BEP-20. Platforma posiada łatwy oraz intuicyjny interfejs. Nowi użytkownicy, którzy są w ogóle niezaznajomieni z kryptowalutami, mogą bez problemu korzystać tu z wielu udogodnień.

PancakeSwap to obecnie największy i najczęściej używany projekt działającym na Binance Smart Chain. Ma ponad 650 milion dolarów dziennego obrotu i jest ponad dwukrotnie większy od SushiSwap i prawie tak wielki, jak Uniswap. Dzięki rosnącej popularności Defi porównywalne projekty rozwijają się w bardzo szybkim tempie.

Korzystanie z Defi zrobionych na BSC daje użytkownikom możliwość korzystania ze zdecentralizowanych finansów. Nie musi on ponosić ogromnych opłat takich jak np. Gas fees z sieci Ethereum. Patrząc jaki wzrost osiągnął PancakeSwap przez te kilka miesięcy, wiadome jest to, że w niedalekiej przyszłości będzie coraz lepiej. Poza tym Binance wdrożył PancakeSwap do funduszu Binance Accelerator Fund. Zapewnia on finansowanie projektom po to, aby mogły rozwijać się znacznie szybciej. Taka współpraca w opinii innych użytkowników giełdy, dodatnio wpływa na Pancakeswap.

Related Posts

Top 4 kryptowaluty Metaverse i NFT

Kryptowaluty są liderem rewolucji finansowej, która wydawała się spóźniona....